Taktický simulátor

Nabízíme nácvik misí podle taktického scénáře pro kompletní posádky včetně palubních střelců

Kabina simulátoru odpovídá proporcím interiéru opravdového vrtulníku, základem simulované kabiny je pevná svařovaná konstrukce. Veškeré přístroje a ovladače jsou zobrazeny na 12 obdélníkových panelech s plně funkčním dotykovým ovládáním.

Systém je nakonfigurován na vrtulník Mi-171, dle požadavku zákazníků je možné kabinu překonfigurovat na jiný typ vrtulníku.

Součástí simulátoru je kabina pro palubního střelce s maketou kulometu PKM, vizualizace je řešena pomocí helmy s virtuálními brýlemi.

Kabina střelce je vybavena sedmi kamerami, které snímají pohyb kulometu a střelce prostřednictvím čidel umístěných na kulometu a helmě.  Balistika střelby odpovídá reálnému použití systému na vrtulníku.

Systém vizualizace se skládá ze šesti LED 65‘ televizních obrazovek, které jsou optimálně rozmístěny k vytvoření obklopující zobrazované scény. Obrazový generátor simuluje scénáře se všemi doprovodnými prvky (vzletové dráhy, budovy, osvětlení, povětrnostní podmínky, viditelnost, denní doba). Terénní databáze obsahuje všechny prvky pro zobrazovanou scenérii, 3D databáze je tvořena texturami s vysokým rozlišením. Pro taktické scénáře je možné vkládat pohyblivé (letící) nebo stacionární 3D objekty (osoby, vozidla, letouny, protiletadlové prostředky, radionavigační majáky, budovy, efekty). Vybrané prostředky mohou proti simulovanému vrtulníku působit.

Celkem 4 reproduktory věrně simulují zvuky hnacího ústrojí, nosného rotoru a kulometu PKM a vytvářejí tak skutečnou atmosféru letu v průběhu mise.

KONCEPT VÝCVIKU

Taktický výcvik je veden taktickým instruktory (rodilí mluvčí v anglickém jazyce) přímo z cvičících jednotek . K dispozici jsou dvě pracoviště instruktora. Obě umožňují plnit následující úkoly:

  • Kontrolu provozuschopnosti systémů taktického simulátoru
  • Generování a editace taktického scénáře
  • Vkládání stacionárních i pohyblivých entit v průběhu mise
  • Kontrolu parametrů letu
  • Provádění letů ve skupině se vzájemným krytím
  • Radiokomunikaci
  • Simulaci poruch pohonné jednotky a systémů vrtulníku
  • Detailní záznam mise pro debriefink

Miloš Pecha
manažer taktického výcviku
+420 603 510 812